Skip to main content

Eklemler

Uzun kemiklerin epifiz ve diafizleri arasındaki eklem, sfenoid kemik gövdesinin oksipital kemiğin baziler parçası, temporal kemiğin petroz parçası ve etmoid kemikle yaptığı eklemler ve oksipital kemiğin temporal kemiğin petroz parçası ile yaptığı eklem synchondrosis tipi eklemin örnekleridir.

                 Symphysis (sekonder kartilaginöz eklem): Eklem yüzleri arasında daima fibroz kıkırdak yapısında bir diskus bulunur (ancak her diskus bulunan eklem symphysis değildir!). Pubis kemikleri arasındaki eklem (symphysis pubica) ve vertebra gövdeleri arasındaki eklem (symphysis intervertebralis) örnekleridir.

  III – ARTICULATIONES SYNOVIALES (HAREKETLİ EKLEMLER)

Bu eklemleri diğer eklemlerden ayıran en önemli 3 özellik;

1. Cavitas articularis (eklem boşluğu), 2. Cartilago articularis (eklem kıkırdağı) ve 3. Capsula articularis’e (eklem kapsülü) sahip olmalarıdır.

                Eklem boşluğu; içinde negatif hava basıncı ve sinoviya vardır. Bazı eklemlerde ligamentler, discus yada meniscus’lar da bulunur.

                 Eklem kıkırdağı; eklem yüzlerini örter. Hyalin kıkırdak yapısındadır. Vücutta sadece art.sternoclavicularis, art. acromioclavicularis ve art. temporomandibularis’de fibröz kıkırdaktır. Siniri ve kan damarı yoktur. Beslenmesini sinoviyal membrandaki periferik damar ağından, sinoviyal sıvıdan ve komşu kemik iliği kısmının damarlarından sağlar. Eklem kıkırdağı, hareketlerin akıcı ve amaca uygun olarak yapılmasını sağlar.

                 Eklem kapsülü; hareketli eklemleri diğer eklemlerden ayıran en önemli özelliktir. Eklemi sarar ve eklem yüzlerini bir arada tutar. Kemiklere tutunma yerinde periost ile devam eder. Damar ve sinirler tarafından delinir. Bursa denilen keseciklere açılan deliklere de sahiptir. Bazı eklemlerde (örn. art. humeri ve art. coxae) kapsül, lokal kalınlaşmalar göstererek ligamentleri oluşturur.

Eklem kapsülü iki tabakalı bir yapı gösterir.

Membrana fibrosa; genellikle eklem kapsülü olarak ifade edilen dış tabakadır.

Membrana synovialis; iç tabakadır. Ekleme katılmayan alanları, intrakapsüler ligamentleri ve tendonları örter. Diskus, menisküs ve eklem kıkırdağını örtmez.

Membrana synovialis, synovia denilen yumurta akına benzer bir sıvı salgılar ve aynı zamanda onu absorbe eder. Bu sıvı, eklem yüzleri arasındaki sürtünmeyi azaltarak, aşınmayı önler. Sinoviya, eklem kıkırdağını da besler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir